Zavedení zálohování v ČR by bylo zcela neekologickým krokem. Jenže výrobcům nápojů sdružených v Iniciativě „Zálohujme.cz“ nejde o ekologii, přestože na ni projekt zálohování staví. Bohužel o ni nejde ani MŽP ČR, které zálohování vehementně prosazuje. Ale každý rádoby argument je dobrý, když jde o získání výhody dostat se k natolik lukrativním recyklovaným materiálům, jakými jsou rPET a hliník. Ty se totiž staly nedostatkovými surovinami, o které nápojáři nechtějí bojovat s dalšími obory a kupovat je na volném trhu.
V tomto úvodním příspěvku uvádíme v bodech, proč je zálohování neekologické. V jiných textech, odkazech a v příspěvcích facebookové stránky „STOP zálohování PET a plechovek“ pak naleznete mnoho dalších informací včetně argumentace, popř. včetně důkazů neekologičnosti snahy zavést zálohování PET a plechovek v ČR.
- Neekologické by bylo zálohování z hlediska zavedení sekundárního celorepublikového systému svozu části pouhých dvou komodit obalového odpadu. Další obrovské celostátní logistiky (dopravy, skladování, manipulace apod.). Namísto jednoho současného společného svozu všech obalů, by vznikl druhý svoz části PET obalů a plechovek zálohového systému.
- Neekologickým by byl i zcela zbytečný provoz celého systému zálohování. Svoji ekologickou zátěž (uhlíkovou stopu) má samozřejmě i výroba a provoz (el. energie) tisíců automatů (zálohomatů) v jednotlivých provozovnách.
- Ekologičtější proti současnému sběru PET obalů a plechovek není zálohování ani proto, že by se týkalo obalů, které jsou jednorázové (nikoliv opakovaně použitelné). Jinými slovy to znamená, že vykoupené PET lahve i plechovky se v žádném případě znovu nenaplní a nepoužijí, tak jak je tomu např. u pivních lahví. Skončí technicky ve stejných procesech zpracování jako PET lahve a plechovky ze současných kontejnerů nebo speciálních popelnic u domů. Faktická ekologická přidaná hodnota duplicitního zálohového systému PET je jednoznačně z tohoto pohledu nesmysl.
- Do zálohování nebudou zahrnuty PET obaly mléčných a dalších produktů, což jde zcela proti logice zálohování PET obalů jako celku. Důvodem nezařazení mléčných PET obalů je mimo jiné to, že by se zvýšil prodej mléka v nápojových kartonech (Tetra Pak) díky nižší ceně bez zálohy a díky pohodlnějšímu skladování a třídění pro zákazníky. Tyto kompozitní obaly jsou však hůře recyklovatelné. Neboli. Nikdo se nezabýval ani tím, zda by díky zálohování nevzrostl prodej i nápojů v baleních Tetra Pak. Další důkaz, že výrobcům nápojů při prosazování zálohování nejde o ekologii, ale o prosazení business projektu výhodného pro ně samé.
- Zálohování s sebou nese riziko, že pokud budou spotřebitelé nosit PET lahve (kvůli finanční motivaci) zpátky do obchodů, sníží se u nich na druhé straně motivace třídit ostatní plastové odpady. Došlo by tak k oslabení současného osvědčeného systému třídění všech druhů plastů (a nejen plastů), který má v ČR velmi dobré výsledky a také k omezení možnosti splnit evropské recyklační cíle pro celkové komunální odpady (nejen pro dva komponenty). Touto negativní zkušeností v minulosti prošlo např. Německo, kde po zavedení systému zálohování PET lahví poklesla míra recyklace plastových obalových odpadů o 11 %. To si nemůže v žádném případě ČR dovolit a nemohou si to dovolit ani obce a města, která mají nově cíle třídění dokonce právně závazně stanovené v nové odpadové legislativě.
- Jakou uhlíkovou stopu za sebou zanechají všichni občané během např. roku, když budou jezdit kilometry daleko k místům zpětného odběru, popř. když budou hledat funkční zálohomat, nebo když budou hledat zálohomat, který nebude plný apod., to jistě nepočítal už vůbec nikdo.
Pokud také považujete zavedení zálohování PET a plechovek v ČR za nesmyslné, nevýhodné, neekologické a nepohodlné, přidejte se k nám.