Zavedení zálohování v ČR by bylo zcela nevýhodným krokem nejen pro spotřebitele, ale i pro stát, prodejny i pro celý velmi kvalitně fungující současný systém sběru odpadu. Výhodný je jen a pouze pro výrobce nápojů sdružených v Iniciativě „Zálohujme.cz“. Plast, ale i hliník se totiž staly drahou surovinou, o kterou nechtějí nápojáři bojovat s dalšími obory a kupovat ji na volném trhu. Daleko výhodnější je přeci prosadit si (prolobbovat) sekundární (ale zbytečný) systém sběru tohoto vybraného a nejlukrativnějšího odpadu, stát se jeho provozovatelem, za babku se dostat k cenné surovině a následně na ní obrovsky vydělávat. Ano, to je výhodné, ale jen pro „vyvolené“.
V tomto úvodním příspěvku uvádíme v bodech, proč je zálohování nevýhodné. V dalších příspěvcích stránky „STOP zálohování PET a plechovek“ pak naleznete i podrobnosti k jednotlivým bodům včetně argumentace, popř. včetně důkazů nevýhodnosti zavedení zálohování.
- Zálohování je vlastně nevýhodné pro všechny, kromě nápojářských firem, které by měly být v pozici tzv. operátora (společnosti, která bude zálohování organizovat). Zavedení zálohování bude znamenat pro nápojáře přísun PET materiálu a AL materiálu, aniž by jej museli nakupovat na volném trhu. Případné přebytky budou navíc moci prodávat za tržní ceny. Dalším příjmem operátora by bylo 85 % peněžních prostředků z celkové výše záloh, které nebyly vyplaceny konečným uživatelům.
- Nevýhodné je zálohování pro malé prodejny, krámky, kiosky apod., kde nebude možné vrátit PET lahve a lidé zde nebudou nápoje tolik kupovat, když zde nebude možné PET obaly vracet = další hřebíček do likvidace malého a středního podnikání v ČR.
- Nevýhodné by bylo zálohování pro především menší prodejny a obchody, kdy sběr PET a plechovek bude mít nároky na pracovní sílu, prostory a administraci = vše zvýšení nákladů. Velké prodejní řetězce oproti tomu tyto zvýšené náklady ani neucítí. naopak by na zálohování vydělaly, protože, když už sem lidé nesešlapané PET lahve a plechovky (čti mraky vzduchu) auty přivezou, tak zde také ve větším nakoupí, když už zde to auto mají.
- Nevýhodnost pro menší prodejny a obchody je také v tom, že budou postaveny před rozhodování, do jaké míry nabízet výrobky v zálohovaných obalech a nést pak komplikace a náklady se zálohami spojené. To by mohlo vést k užší nabídce výrobků, snížení jejich konkurenceschopnosti a odlivu zákazníků. Důsledkem by mohlo být další zhoršení kvality života obyvatel v malých obcích.
- Nevýhodné by bylo zálohování PET a plechovek i pro obce a města. Jejich investice, které vzešly z široké diskuse před cca 15 lety a z nové odpadové legislativy (tzv. třídící cíle) z roku 2019, do infrastruktury tříděného sběru, sběrových nádob, svozové techniky, barevných nádob k rodinným domům, pytlových způsobů sběru vytříděných složek komunálního odpadu, dotřiďovacích zařízení apod. by byly znehodnoceny. Tyto investice do stávajícího systému sběru odpadu probíhaly posledních 12 let. Na této strategii se podílelo, samozřejmě, i MŽP ČR. Obce by také přišly o významné prostředky z úbytku svozu tohoto odpadu z kontejnerů atd. Sice je součástí systému zálohování navržena určitá kompenzace pro obce a města, ale podle propočtů by rozhodně nedosahovala jejich ztrát. Změna stanoviska k zálohování PET a plechovek ze strany MŽP ČR o 180° je zcela nepochopitelná.
- Nevýhodné by bylo zálohování PET a plechovek pro firmy, které se tříděním, popř. dotřiďováním zabývají. Byly by jim odebrány dvě nejvýnosnější komodity. U nich by šlo o milionové a desetimilionové ztráty a není divu, že mnohé hrozí žalobami za zmařené investice.
- Nevýhodné by bylo zálohování především proto, že se zabývá pouze dvěma komoditami odpadu, místo abychom se soustředili na celý balík oběhového hospodářství (tzv. CEP směrnice EU) a zlepšovali především recyklaci odpadu. Vedle nové velké třídící linky v Ostravě jsou v přípravě další projekty na významné rozšíření třídění komunálního odpadu či modernizaci kapacit linek stávajících a ty by mohly být zavedením zálohování ohroženy, protože by změnilo množstevní potřeby a ekonomiku těchto zařízení. Ohrozilo by to fungování jak dosavadních třídících linek, tak vznik linek nových.
Pokud také považujete zavedení zálohování PET a plechovek v ČR za nesmyslné, nevýhodné, neekologické a nepohodlné, přidejte se k nám.